21 05 2010

ELDE AÇMA KOL BÖREĞİ

Bizim ailede börek tek başına tez konusu olabilir. Bilgileri toplamakta biraz zorlansam da sonunda bu tezi tamamlamayı başardım:

Ailedeki kadınlar börek açmak konusunda uzmandılar  ve dayım bir sonraki kuşakta bu işi hala yapabilecek miyiz diye merak ediyordu. Anneannem ve annemin önderliğinde sürekli börek açıldığını ve börek açma günleri yaratıldığını hatırlıyorum. Ailenin erkekleri de bu günleri dört gözle beklerlerdi hani.. Bazısı kıymalı olanı tercih ederken, bir diğeri ıspanaklıya bayılırdı. Sonuçta dönüşümlü olarak herkesin beğendiği börek yapılırdı. Ben kendimi mutfakta ve yanlardan, köşelerden artan hamurları yalvarıp almaya çalışırken hatırlıyorum. Şu anda annemlerin yaptığı böreğin aynısını yapamasam da biraz çalışma ile yapar hale gelirim. Zaten yazmaktaki amacım da bu kültürü başkaları ile de paylaşmak ve  ihtiyaç duyarsam da kolayca ulaşabilmek.

Bu tarifi yazmak için, börek açılmasını bekledim, yani fotoğrafla göstereyim istedim. 8 Mayıs’ta dayımın ölüm yıldönümünde Satı geldi de, bir kol böreği açıldı. Satı annemim üçüncü kızı , kendisi de hamur işlerinde çok becerikli, ama annemin de her türlü usulünü çok iyi bilir.

O gün Satı kol böreğini kendi usulünde açtı ama ben annemin tarifini vereceğim. Aradaki en önemli fark annemin hamurları üçer üçer katmerleyip açması. Yani annemin tarifinden  8-9 adet kol böreği yapılıyor. İstenirse bu yufkalar tepsiye serilerek tepsi böreği de yapılabilir. Yenmesi ve yapması daha kolay olduğu için kol böreği şeklinde yapılıyor.

Malzemeler:

1 kg un ( ¾ ü hamur için, kalanı açmak için kullan)

1 yumurta

2 çorba kaşığı yoğurt

1 su bardağı zeytinyağı

½ su bardağı eritilmiş tereyağı

Tuz

Peynirli İç İçin:

1 kalıp beyaz peynir

½ demet maydanoz

1 yumurta

Yapılışı:

Unu hamuru açacağınız yüzeye eleyin, ortasını havuz şeklinde açın. Erittiğiniz tereyağının içine zeytinyağını ilave edip karıştırın. Unun ortasına yumurtayı kırın, yoğurdu ve hazırladığınız yağdan 2-3 çorba kaşığı kadar ilave edin. İstediğiniz miktarda tuz atın ve oda sıcaklığındaki iyi sudan ( şişe suyu) ekleyip, yavaş yavaş karıştırarak kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğurun. Yoğurduğunuz hamuru üzerine nemli bir bez örterek 15-20 dakika dinlendirin.

9 adet kol böreği için hamuru 27 parçaya bölün.( Katmerleyecekseniz üç ün katlarında adede bölüyorsunuz.) Kestiğiniz parçaları  eliniz ile  yuvarlayıp beze haline getirin. Her bezenin de açıldığında yaklaşık 15 cm çapına gelebilmesi lazım. Açtığınız bezeleri üçer üçer üst üste koyun, her katın arasına 1 çorba kaşığı yağ karışımından dökün, kaşığın tersi ile yayın. Sonra kenarları parmağınızla bastırın.

Daha sonra üç katlı hamuru alıp, un ve oklava yardımı ile video da göreceğiniz şekilde açın. Açtığınız hamura tekrar 1 kaşık yağdan dökün. Malzemeyi koyacağınız kısmı kıvırın, üzerine malzemeyi serip, rulo şeklinde sonuna kadar kıvırmaya devam edin. Daha sonra resimdeki gibi  ikiye katlayın. Bu işlemi hepsine yaptıktan sonra kalan yağı da tepsi de ki böreklerin üzerine dökün.  180-200 derecede önceden ısıtılmış fırında 30 dak. üzeri kızaran kadar pişirin.

Başarıya ulaşmak için  birkaç kez denemek gerekiyor. Kendi tat ve beğeninizi yakaladığınızda afiyetle yersiniz. Birileri size hadi bir börek açsanda yesek der, vaktiniz varsa sizde yaparsınız.

Şimdi sırası ile resimlere bakalım:

 

Bir de hamurun nasıl açıldığını göstermek için ustamız Satı'nın hamur açışını video'ya çektim. Sürekli izleyip denerseniz belki sizde Satı gibi açabilirsiniz. Bu arada oklavanın da ince ve uzun olması gerektiğini hatırlatayım. Her oklava aynı başarıyı getirmez. Oklavanızı doğru seçin.

Video'yu eklemeyi başaramadım bir türlü. Dosya çok yüklü olmuş. Tekrar deneyeceğim.

12697
0
0
Yorum Yaz