16 05 2010

EVDE GÜL REÇELİ YAPIMI

Diğer hazır reçeller belki tat olarak evdekilere yakın olabilir ama evde yapacağınız gül reçeli kesinlikle hazır olandan çok farklı olacaktır.

Tabii ki, evde yapabilmeniz için ya bahçenizde ince yapraklı yediveren gülü ekmiş olmanız ya da komşu bahçeden alabiliyor olmanız gerekir. Bizim bahçedekinin resmini çektim:

 

5-6 adet yaprakları açılmış gülün sadece taç yapraklarını toplayın. Elinizle bir bütün olarak tutup çektiğinizde gövdeden ayırmış olursunuz. Önce yaprakları yıkayıp süzgeçten süzün. Süzdükten sonra 3-4 kaşık toz şeker ile ovun. Bir saat kadar bekletin. ( Bir gece derin dondurucuda  bekletirseniz tadı daha iyi olacaktır. Ayrıca hemen yapmaya vaktiniz yok ama gülü bulduysanız , ovma işlemini yapıp istediğiniz kadar derin dondurucuda saklayabilirsiniz.)

Bu miktarda ki  güle yarım kilo toz şeker ve bir çay bardağı su ilave ederek ateşin üstüne alın. Rengi güzel olsun diye de 1-2 damla limon sıkın. Kısık ateşin  üstünde kaynayıncaya kadar pişirin. Oluşan köpüğü kaşıkla yüzeyden sıyırarak alın. İndirirken tekrar 1-2 damla limon sıkın. Ilınınca cam kavanoza boşaltın. Uzun süre bozulmadan dayanması için buzdolabında saklayın.

Benim deyişimle ‘’ gül balını’’ afiyetle yiyin.

12196
0
0
Yorum Yaz